Smiltsērkšķi un to produkti

Smiltsērkšķi un to produkti

9. maijs, 2020 Bez tēmas 0

Smiltsērkšķi ir koks vai krūms, kur tas ir atkarība no tā cik daudz ir stumbru, kas izaug 3 līdz 6, dažreiz pat 10 m augstumu. Šaurajām, smiltsērkšķa lapām ir puses ir atšķirīgas – augšpusē tās ir izraibinātas ar maziem bālganiem plankumiem uz blāvi zaļgana fona, apakšā tām ir sudraba vai zelta zvīņas.

Anatomiski katra smiltsērkšķu oga ir dzeltens pildījums ap īsto augli – riekstu. Tā kā augam ir dzeltenīga krāsa to dēvē par “zelta koku”. Smiltsērkšķi ir bagātināti ar cukuriem, organiskajām skābēm, cinku, dzeltenā pigmenta kvercetīna, dzelzi un boru. Jāpiemin smiltsērkšķu eļļas bagātīgo saturu, kas ogos tās ir 12%.

Smiltsērkšķu ogas

Svaigas smiltsērkšķu ogas satur milzīgu devu C vitamīna, A vitamīna, B grupas vitamīnus, bez tam vēl folijskābi un tokoferolu. Pie tam iegādāties smiltsērkšķu sulu īpaši iesaka grūtniecēm. Tai skaitā smiltsērkšķi satur mikroelementus – silīciju, dzelzi, sēru, magniju un boru. Droši var gatavot smiltsērkšķus ziemai, jo tas ļauj nezaudēt visu iespējamo veselībai nozīmīgo komponentu kompleksu. Saldētas smiltsērkšķu ogas var glabāt ļoti ilgu laiku, tās nepazaudēs savu dziedniecisko ietekmi. Izkaltētos augus var iegādāties aptiekās, bet tos var kaltēt arī mājas apstākļos. Šie augi jāiegādājas ražas novākšanu brīdī un tad cauru gadu var nodrošināt sevi un savus tuvākos ar dabiskiem vitamīniem.

Ko var darīt ar smiltsērkšķiem

No svaigām smiltsērkšķu ogām gatavo sviestu, eļļu un kompotus. Šīs ogas var žāvēt, sasaldēt un konservēt, pievienojot cukuru. Sievietēm smiltsērkšķi sniedz ļoti lielu labumu. Kā piemēram, ginekoloģisko slimību ārstēšanā tiek izrakstīta smiltsērkšķu eļļa, sveces vai līdzekļi, kur sastāvā ir šī auga ekstrakts. Kā arī smiltsērkšķu eļļu izmanto arī kosmētikā, kur cena ir pieņemama. Stiprajam dzimumam nozīmē lietot uzturā smiltsērkšķus īpaši pēc 40 gadiem, lai izvairītos no potences problēmām. Tos varat lietot jebkurā formā – svaigus vai žavētus, vārīt smiltsērkšķi, dzert augļu dzērienus. Nenoliedzamas ir arī smiltsērkšķu labums priekš grūtniecēm. Tas uzlabo veselību, cīnās ar baktērijām un vīrusiem. Tam ir augsts folijskābes saturs, kas ir svarīgi mazuļa augšanai. Uzlabo ādas atjaunošanos un pasargā grūtnieci no lieka tonusa, jo sastāvā ir tik vajadzīgais B6 vitamīns kopā ar Mg. Ar smiltsērkšķi tiek uzlabots dzelzs līmenis. Bez tam, ka smiltsērkšķis var būt neapstrīdams ārstniecisks līdzeklis, tam ir ietekme uz organismu, kas nozīmē, ka grūtniecēm nozīmēt var tikai dakteris. Smiltsērkšķi izmanto arī bērnu saaukstēšanās ārstēšanai. Taču katru reizi jāpārbauda, ka ārstēšana nedarīs pāri, pārbaudot ārstnieciskā līdzekļa panesību.

Smiltsērkšķu ogas Latvijā

Šodien daudzas augļkopības audzē smiltsērkšķus un izgatavo no tiem dažādus produktus. Augļkopju saimniecības, taisot smiltsērkšķu eļļu, nosaka savu cenu par kādu izplata vietējā tirgū. Latvijas iedzīvotāju vidū ir ļoti izplatīta smiltsērkšķu eļļa, kur cena nespēlē tik lielu lomu, jo tās labās īpašības ir sen pazīstamas un pārbaudītas. Ļaudis iepērk smiltsērkšķus ziemai saldēšanai, tās sulu ikdienas vajadzībām un smiltsērkšķu eļļu ārstēšanā. Katra saimniecības darbība tiek uzraudzīta un pārbaudīta, un labs augļkopis būs arī Latvijas augļkopju asociācijas dalībnieks.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *